Barva akce
16/04 2011
20:00
JAZZFESTBRNO 2011, 29.3. – 21.4., jubilejní 10. ročník
Cena vstupenek:
190,- Kč
Poslat zprávu Poslat zprávu Sdilet na facebookSdílet Zobrazit fotogalerii z akceFotogalerie

JAZZFESTBRNO 2011, 29.3. – 21.4., jubilejní 10. ročník
Brno, KC Semilasso

 

Desátý ročník brněnského JazzFestu představí progresivní domácí jazzovou špičku
 
V Praze / Brně, 23. února - Rekordní množství domácích kapel zařadili do programu pořadatelé jubilejního desátého ročníku mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO. Od 13. do 21. dubna se do Brna sjede vybraná společnost tuzemských jazzmanů v čele s nejvýznamnějšími hybateli polistopadového jazzu u nás. „Letos slavíme desáté výročí Jazzfestu a na takové oslavě samozřejmě nemohou chybět domácí muzikanti. Jsme velmi rádi, že naše pozvání přijala v podstatě celá domácí špička - od stálic, jako jsou třeba Robert Balzar nebo Jaromír Honzák, až po skvělé nové projekty Davida Dorůžky nebo Tomáše Lišky,“ říká dramaturg festivalu Vilém Spilka.
 
Jazzový kytarista světové úrovně David Dorůžka vystoupí hned ve dvou kapelách: jako host švédských The Stoner a mezinárodního tria Tomáše Lišky s italským bandoneonistou Danielem Bonaventurou. Nabídku doplní zpěvačky Elena Sonenshine, Zuzana Lapčíková a Dorota Barová s kapelou Vertigo Quintet či výjimeční domácí instrumentalisté z kapel Limbo, Face of the Bass a kombinovaných sestav studentů nově vytvořeného jazzového oddělení Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.
 
Festivalové návštěvníky čeká i celá řada dalších hostů, kteří nabídnou příznivcům jazzu a moderní improvizované hudby neopakovatelné hudební zážitky. JAZZFESTBRNO si zachovává tradiční a osvědčený formát dvojkoncertů ve vybrané dny, doplněných o noční jamsessions. Vedle české jazzové ekipy se pochopitelně představí celá řada zahraničních hvězd, jmenovitě vysoce ceněná nová kapela basisty s českými předky Michael Formanek Quartet s úžasným klavíristou Craigem Tabornem, ruský saxofonista Dmitrij Baevsky v doprovodu kytarové legendy Joe Cohna, afroamerická zpěvačka Carla Cook, trio kytaristy Willa Bernarda, Mike Stern Band s guru fusion bicích Davem Wecklem a trio vynikajícího amerického bubeníka Dana Weisse. Původně avizovaného Davida Sancheze, jenž zrušil celé evropské turné, nahradí na závěrečném koncertě umělec, jehož jméno bude zveřejněno později.
 
Slavnostní úvod desátého ročníku s dvoutýdenním předstihem v rámci festivalového preview obstará hudební fenomén jménem Bobby McFerrin. Ten své vokální umění předvede zdejšímu publiku hned dvakrát – 29. a 30. března v hale Vodova.
 
Podrobné informace o programu a vstupenkách jsou k dispozici na www.jazzfestbrno.cz. Informace k festivalovému preview a ke koncertům Bobbyho McFerrina nawww.bobbymcferrin.cz.
 
15. dubna bude brněnské HaDivadlo patřit kapelám Face of the Bass a Limbo. Oba ansámbly mají společný otevřený pohled na hudbu, úmyslné přehlížení žánrových bariér a tvořivého ducha. 18. duben je ve znamení zpěvaček, na pódiu se vystřídají Elena Sonenshine a Zuzana Lapčíková Kvintet.19. dubna pokračuje v loňském roce započatá tradice koncertů v duchovním prostředí kostela Husův sbor. Letos si v akusticky i vizuálně zajímavém prostředí zahrají Tomáš Liška Trio a Vertigo Quintet s Dorotou Barovou. Liška nechal posluchače nahlédnout do vlastní hudebnické duše svým albem Invisible World a jednu z posledních šancí vidět v akci originální sestavu s Italem Danielem Bonaventurou na bandoneon a Davidem Dorůžkou na kytaru mají právě návštěvníci JazzFestu. Robert Balzar, jenž vystoupí 20. dubna v klubu Fléda, vede svoje trio už slušnou řádku let a podařilo se mu vycizelovat výsledný kapelový zvuk na evropskou úroveň. Vloni vyvrcholila jeho spolupráce s Danem Bártou albem Theyories, ale na JazzFestu budou mít posluchači možnost si poslechnout kompaktní a vyzrálý projev tria samotného.
 
Kromě vystoupení zahraničních hvězd nabídne festival tradiční klubové koncerty. Kluby budou hostit jak zástupce české hudební scény, tak reprezentanty progresivního evropského jazzu. Po loňské komplikaci způsobené sopečným prachem Brňané konečně uslyší švédské The Stoner, Francii reprezentuje trio Paradox, Slovensko pak zastoupí kvinteto Štefana Bartuše. Letošní festivalovou novinkou je vícedenní workshop tria Dana Weisse na půdě Janáčkovy akademie múzických umění, organizované jamsessions jsou naopak od počátku festivalové historie součástí nedílnou. Jejich neopakovatelnou atmosféru okusí kluby Fléda a [mju:z].
 
Desátý ročník zastihuje JAZZFESTBRNO ve vynikající kondici. „Letošním ročníkem si posouváme laťku zase o stupínek výš a doufáme, že v nastávající druhé festivalové dekádě se nám podaří pokračovat v nastaveném trendu každoročního zvyšování kvality a divácké atraktivity,“ dodává pořadatel festivalu Vlastimil Trllo z agentury 24-7Promotions.
_________
 
Přes pódiovou dominanci temperamentního projevu Eleny Sonenshine, která si nenásilně a se šarmem vyžádá vaši pozornost, nelze opominout vynikající obsazení doprovodné kapely. Když se harmonické nástroje dostanou do rukou takových mistrů, jakými nepochybně Vladimír Strnad i Miroslav Linka jsou, je o skvostný výsledek postaráno. Pevný rytmický základ poskytuje tandem Dvorský-Križek, kontrabasista Petr Dvorský přidává sólistickou invenci, puls a sonorní tón, bubeník Branko Križek se s ním uzamyká do jednotného groove a poskytují tak Eleně Sonenshine tolik potřebnou rytmickou jistotu a svobodu.
 
Kapela Face of the Bass vznikla v roce 2006. Ačkoli všichni členové jsou známí především z jazzové scény, kapela se nechtěla stylově omezovat a naopak se programově otvírá inspiraci bez předsudků vůči zcela odlišným žánrům. Face of the Bass je anténa naladěná na vlny přicházející z vnějšího i vnitřního vesmíru. Odhalená tvář... Kapela se netají zálibou v elektronice a drum&bass ani freejazzové improvizaci, obdivuje Erika Dolphyho i ABBA - krása v hudbě přece není závislá na žánru nebo stylu...
 
Hudba kterou hrajeme vzniká v daný okamžik na pódiu, vyvěrá z letitých hudebních
zkušeností a mimořádné kreativity jednotlivých osobností
,“ říká leader skupiny Limbo Electro Acoustic Pavel Hrubý. „Nedá se v dobrém slova smyslu zaškatulkovat, žánrově a stylově je pestrá.“ Členové kapely nasávají inspirace ze všech možných stran, žánrů, situací a prostředí. S originalitou sobě vlastní je pak přetavují v neopakovatelnou hudbu. V dnešní době je to nejen odvaha, ale zároveň neotřesitelná hodnota.
 
Jednou ze stálic porevolučního jazzu v Česku je bezesporu trio ostříleného kontrabasisty Roberta Balzara. Vzniklo v roce 1996 a od té doby nahrálo čtyři autorská alba. Travelling z roku 1998 získalo ocenění "Český disk roku" od Českého rozhlasu, následující Alone (2000) přineslo triu ceny "Album roku a Kapela roku" v rámci Cenění Karla Velebného. Overnight  bylo v roce 2005 nominováno na cenu "Anděl". Tvůrčí spolupráce s legendou jazzové kytary Johnem Abercrombiem vyústilo ve společné natáčení alba Tales featuring John Abercrombie v roce 2008. Robert Balzar Trio dokáže zúročit veškerý přínos, který mu poskytuje status „working bandu“. Mnoholetá spolupráce nabízí jeho členům víc svobody, rozvíjí jejich vzájemnou empatii i schopnosti hudební komunikace, o řemesle nemluvě.
 
Kontrabasista Tomáš Liška nedávno natočil své první sólové album Invisible World. Ke spolupráci na něm si vybral světově proslulé hráče: na bandoneon doprovází Ital Daniele Di Bonaventura a na akustickou kytaru jedinečný David Dorůžka.
 „Skladby byly zkomponovány s myšlenkou na velice specifický zvuk tria s akustickou kytarou a bandoneonem,“ vysvětluje Tomáš Liška. „Svým charakterem balancují na pokraji improvizované hudby, jazzu a klasického přístupu.“ Výsledkem je mimořádně originální zvuk, ke kterému na české hudební scéně ekvivalent nenajdeme. Album vyšlo na podzim roku 2009 u vydavatelství Animal Music, pod jehož křídly momentálně vydává autorskou hudbu elita současného jazzu v České republice.
 
Vertigo Quintet byl založen na konci roku 2002 jako projekt hudebníků, kteří chtějí hrát vlastní hudbu vlastní cestou. Repertoár tohoto utěšeného tělesa, na české poměry nevídaně vyprofilovaného, tvoří zejména autorská tvorba, na níž se podílejí všichni členové kapely. S touhle filozofií má ostatně Vertigo Quintet velmi zářné vyhlídky i v době, kdy se nám zdá, že vše dobré už bylo napsáno i zahráno. Není tomu tak a buďme rádi, že stále existuje dostatek muzikantů řemeslně uceleně vybavených, s jasným názorem na hudbu, zároveň ale dostatečně otevřených mísení influencí a hudebních kultur. Hudební otevřenost asi nejlépe dokumentuje současná spolupráce kapely se zpěvačkou a cellistkou Dorotou Barovou, kterou posluchači znají spíše z dua Tara Fuki. Její školstvím neúspěšně omletý hlasový i instrumentální projev s tvorbou Vertigo Quintetu splývá do fantaskní symbiózy.
 
 
 
Zuzanu Lapčíkovou známe jako virtuosní cimbalistku, osobitou zpěvačku a skladatelku, jež se nejen díky rodinnému zázemí začala hudebně rozvíjet na poli moravské lidové písně a hudby. Během tovaryšských let hrála a nahrávala s mnoha moravskými cimbálovými muzikami, Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, různými komorními seskupeními i orchestrálními tělesy. Díky svojí otevřenosti vůči hudebním podnětům Zuzana Lapčíková překročila hranice folklórního žánru a vstoupila na pole artificiální hudby a mezižánrových propojení. V roce 2005 vytvořila pro Národní divadlo v Brně hudebně taneční autorské představení pro balet. Výsledné představení „Balady“ bylo renomovanými kritiky vyhlášeno za baletní inscenaci roku v ČR, za hudbu byla nominována na cenu Alfréda Radoka 2006 a získala prestižní Cenu za autorské dílo v rámci Soutěžní přehlídky současné taneční tvorby 2008. Dalším významným milníkem na hudební pouti umělkyně se stal rok 2007, kdy iniciovala vznik nového ansámblu „Zuzana Lapčíková Kvintet“.
 
 
 
 
JAZZFESTBRNO 2011, 29.3. – 21.4., jubilejní 10. ročník
 
29.3.      Hala Vodova, 19:00
Bobby McFerrin (USA)
 
30.3.      Hala Vodova, 19:00
Bobby McFerrin (USA)
 
13.4.         Fléda, 20:00                      
Paradox (FRA)
Michael Formanek Quartet 
featuring Craig Taborn, Gerald Cleaver a Tim Berne (USA)
 
14.4.      Městské divadlo Brno, 19:30
Dmitry Baevsky Quartet featuring Joe Cohn (RUS/USA/CZ/SK)
Carla Cook Quartet featuring Darryl Ivey, Kenny Davis a Willard Dyson (USA)
Mju:z
Jam session

15.4.      HaDivadlo, 20:00
Face of the Bass (CZ)
Limbo Electro Acoustic (CZ)

 
16.4.      Semilasso, 20:00       
Štefan „Pišta“ Bartuš JazzBrothers featuring Andy Middleton (SK/USA)
The Stoner 
featuring David Dorůžka (SWE/CZ)
Jam Session 
 
17.4.      Semilasso, 20:00
Will Bernard Trio (USA)
Mike Stern Band featuring Dave Weckl, Tom Kennedy and Bob Malach (USA)
Jam Session
 
18.4.      Fléda, 20:00
Zuzana Lapčíková Quintet (CZ/SK)
Elena Sonenshine (CZ)
Jam Session
 
19.4.      Husův sbor, 20:00
Tomáš Liška Trio featuring Daniele Di Bonaventura a David Dorůžka (ITA/CZ)
Vertigo Quintet a Dorota Barová (CZ/SK)

 
20.4.      Fléda, 20:00
Robert Balzar Trio (CZ)
Dan Weiss Trio (USA)
Jam Session
 
21.4.      Semilasso, 20:00
 
Vincenc Kummer slaví 70
JAZZFESTBRNO slaví 10Předprodej vstupenek: Vstupenky je možno zakoupit v běžných předprodejích, v prodejní síti Ticketstream nebo na pokladně Městského divadla Brno. www.ticketstream.cz, www.mdb.cz
 
Další informace:
Festival pořádá JAZZFESTBRNO, o.s. ve spolupráci s agenturou 24-7 Promotions, s.r.o.
Vilém Spilka                                                                         Vlastimil Trllo
Dramaturgie, PR                                                                 produkce, marketing
T: +420 608 727 394                                                        T: +420 777 208 266
E: spilka@jazzfestbrno.cz                                                         E: trllo@24-7promotions.cz
www.jazzfestbrno.cz                                                  www.24-7promotions.cz
 
Smart Communication s.r.o. - marketing, media, promotion 
(spolupracující PR agentura)
Barbora Dušková & Silvie Marková
T/F: +420 272 657 121
M: +420 733 538 889
E: office@s-m-art.com
 
 
 
Brněnský JazzFest slaví desáté výročí nejbohatším programem v historii
 
Instrumentální finesy, tradice, fúze, experiment i vrcholné vokální umění – jubilejní desátý ročník JAZZFESTBRNO představí během jednoho týdne jazz v mnoha jeho formách a podobách a přiveze do moravské metropole mistry improvizace a hudební vizionáře z Evropy i zámoří. Od 13. do 21. dubna se do Brna sjede plejáda výjimečných zahraničních hostů i špičky domácí scény a nabídnou příznivcům jazzu a moderní improvizované hudby neopakovatelné (nejen) hudební zážitky.
 
Slavnostní úvod desátého ročníku ovšem s dvoutýdenním předstihem v rámci festivalového preview obstará hudební fenomén jménem Bobby McFerrin. Ten své vokální umění předvede zdejšímu publiku hned dvakrát – 29. a 30. března v hale Vodova. “Obrovský zájem, který již od začátku provází zdejší vystoupení Bobbyho, nás nesmírně těší a doufáme, že si všichni návštěvníci tento symbolický dárek k desátému výročí společně s námi jaksepatří užijíI s ohledem na to, že na jeho dvojvystoupení míří lidé z celé republiky i zahraničí, doufáme, že stejně pestré bude auditorium také po celý JAZZFESTBRNO,“ říká dramaturg Vilém Spilka z pořadatelské agentury 24-7Promotions, která na McFerrinovy březnové koncerty prodala doposud přes 5 000 vstupenek.
 
JAZZFESTBRNO si zachovává tradiční a osvědčený formát dvojkoncertů ve vybrané dny, doplněných o noční jamsession. Hlavní festivalové hvězdy - jak už je na brněnském festivalu zvykem - reprezentují kolébku jazzu, USA. 13. dubna v Semilassu vystoupí s vlastním projektem jazzový matador s českými předky, basista Michael Formanek. Ve Formankově kapele hraje jeden ze zásadních improvizujících klavíristů dneška - Craig Taborn, podle slov dramaturga kreativní element a bezedná nádoba inspirací. Kvarteto doplní bubeník Gerald Cleaver, zdejším fanouškům známý především ze spolupráce s basistou Miroslavem Vitoušem, a saxofonista Tim Berne.
 
O pokračování série ruského linie jazzu se v rámci projektu Ruská kultura v ČR postará talentovaný ruský saxofonista Dmitrij Baevsky v doprovodu americké legendy bebopové kytary Joe Cohna. Následně uvolní 14. dubna jeviště Městského divadla Brno afroamerické zpěvačce Carle Cook, jež se chlubí úžasnou barvou hlasu a neméně zajímavou kapelou Další vrchol festivalu posluchače čeká v neděli 17. dubna v sále kulturního centra Semilasso. Milovníci groove se mohou těšit na trio kytaristy Willa Bernarda, zastánci fusion pak na Mike Stern Band s guru fusion bicích Davem Wecklem a saxofonistou Bobem Malachem. Přehlídku amerických hvězd doplňují trio vynikajícího bubeníka Dana Weisse a  zajímavý projekt s názvem Vincenc Kummer slaví 70 &JazzFestBrno slaví 10 jako náhrada za kapelu  ve Spojených státech naturalizovaného Portorikánce Davida Sáncheze, jenž byl nucen zrušit evropské turné.
 
Podrobné informace o programu a vstupenkách jsou k dispozici na www.jazzfestbrno.cz. Informace k festivalovému preview a ke koncertům Bobbyho McFerrina nawww.bobbymcferrin.cz.
 
Kromě vystoupení zahraničních hvězd nabídne festival tradiční klubové koncerty. Kluby budou hostit jak zástupce české hudební scény, tak reprezentanty progresivního evropského jazzu. Po loňské komplikaci se sopečným prachem Brňané konečně uslyší švédské The Stoner, Francii reprezentuje trio Paradox, Slovensko pak kvinteto Štefana Bartuše. Letošní festivalovou novinkou je vícedenní workshop tria Dana Weisse na půdě Janáčkovy akademie múzických umění, organizované jamsessions jsou naopak od počátku festivalové historie součástí nedílnou. Jejich neopakovatelnou atmosféru okusí kluby Fléda a [mju:z].
 
Desátý ročník zastihuje JAZZFESTBRNO ve vynikající kondici. „Letošním ročníkem si posouváme laťku zase o stupínek výš a doufáme, že v nastávající druhé festivalové dekádě se nám podaří pokračovat v nastaveném trendu každoročního zvyšování kvality a divácké atraktivity,“ dodává pořadatel festivalu Vlastimil Trllo z agentury 24-7Promotions.
_________
 
Basista Michael Formanek nejen skvostně pečuje o nejhlubší část zvukového spektra v kapele, ale nechybí mu ani kapelnická koncepce a schopnost napsat sdělné téma. Jeho současné oceňované album The Rub and Spare Change na labelu ECM je nejaktuálnější reflexí jeho vnitřního světa, jejž mu pomáhají objevovat klavírista Craig Taborn, bubeník Gerald Cleaver a saxofonista Tim Berne. Perličkou je, že Formankovi předkové pocházejí z Brna a emigrovali do USA na konci 19. století. Basista se tak festivalovým prostřednictvím vrací ke kořenům nejen hudebním.
 
Čtvrté pokračování série ruského jazzu v rámci projektu Ruská kultura v ČR ozdobí původem petrohradský, dnes v New York City žijící alt saxofonista Dmitrij Baevsky. Zpoza Atlantského oceánu si s sebou přiváží legendárního kytaristu a bopera Joe Cohna, syna legendárního saxofonisty Al Cohna. Baevsky tak navazuje na nejlepší ruské jazzmany z minulých ročníků, Igora Butmana, Alexe Sipiagina a Borise Kozlova. Baevsky nasál jazzovou tradici a s typicky ruskou precizností a virtuozitou ji posouvá dál.
 
Zpěvačka Carla Cook se honosí nejen sonorním hlasem, ale i širokým žánrovým záběrem. Neomezuje se jen na mainstream, ale s chutí zabrousí do soulu či funku. Carla Cook je smělá. Je zpěvačkou a skladatelkou, jež dokáže nádherně zazpívat standard, ale tím pro ni jazz nekončí. Jazzový život dokáže vdechnout i skladbám autorů s jazzovým světem málokdy spojovaným. Písničkám, o kterých byste si ani ve snu nemysleli, že by mohly být interpretovány jazzově. Rodačka z Detroitu, jež vyrůstala v hudbou překypujícím a stylově různorodém prostředí, zrcadlí ve svém umění všemožné vlivy. V repertoáru Carly Cook najdete prvky rhythm and blues, evropské klasické hudby, Motownu, blues či gospelu. Cook se vždy vyhýbala stylovým nálepkám a odmítá se stát jazzovou puristkou či snobem. Právě ochota a touha zpívat to, co vyhovuje jejímu srdci, a schopnost sofistikované a zároveň zemité interpretace skladeb dává Carle Cook její stylovou výlučnost.
 
Improvizovaná hudba, jíž přiváží kytarista Will Bernard, nabízí trochu jiný groove. Mezi znalci velmi respektovaný, širší veřejnosti nepříliš známý hudebník byl za svoje nedávné album Party Hats nominován na cenu Grammy. Se svými spoluhráči objevuje neprobádané taje varhanového tria nebo se naopak nese na vlně nakažlivého groove. Jeho hudba umí kousnout s intenzitou rockera a zároveň nabídne dostatek duševní potravy jazzmanovi.
 
Kytarista Mike Stern je českému publiku dobře znám, ale v Brně se před lety jen mihnul, navíc se zcela odlišnou sestavou, než přijede nyní. Jeho nejnovější kapela s bubeníkem Davem Wecklem je bez přehánění all-star band, jenž dále rozdmýchává Sternovu nehasnoucí touhu dělat hudbu. Saxofon v kapele obsluhuje fenomenální Bob Malach a baskytaru Wecklův oblíbený souputník Tom Kennedy.
 
Na festivalovém koncertě kapely Bazaar Reze Abbasiho v roce 2009 si mnozí všimli energického bubeníka Dana Weisse spřádajícího rytmickou pavučinu inspirovanou rytmy středního východu, heavy metalu i jazzu. Weiss je mimořádný talent a svoje hluboké znalosti rytmu využívá i ve svém vlastním triu s pianistou Jacobem Sacksem a basistou Thomasem Morganem. Dan Weiss Trio se kromě očekávaného koncertu na Flédě vydá i na vzdělávací misi na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, kde nabídnou své znalosti studentům nově otevřené katedry jazzu.
 
Další informace:
Festival pořádá JAZZFESTBRNO, o.s. ve spolupráci s agenturou 24-7 promotions, s.r.o.
Vilém Spilka                                                                         Vlastimil Trllo
Dramaturgie, PR                                                                 produkce, marketing
T: +420 608 727 394                                                        T: +420 777 208 266
E: spilka@jazzfestbrno.cz                                                         E: trllo@24-7promotions.cz
www.jazzfestbrno.cz                                                  www.24-7promotions.cz
 
 
 
Smart Communication s.r.o. - marketing, media, promotion 
(spolupracující PR agentura)
Barbora Dušková
T/F: +420 272 657 121
M: +420 733 538 889
E: duskova@s-m-art.com